top of page

Історія успіху "Україна без сміття": як заробляти на сортуванні та змінювати суспільство



З 2015 року команда "Україна без сміття" (УБС) активно працювала над тим, щоб запровадити культуру роздільного збору відходів в Україні. Активісти займалися впровадженням сталих екологічних ініціатив, а також брали участь у адвокатуванні проєктів законів на сміттєву тематику. Спершу організація трималася завдяки підтримці небайдужих людей і компаній, які донатили через фандрейзинг та краудфандинг. Але все змінила повномасштабна війна Росії проти України, коли донейти від бізнесу і людей скоротилися. У найтемніший час для країни, коли багато компаній припинили існування, команда "Україна без сміття" знайшла в собі сили не лише вижити, але й досягти фінансової сталості.


Щоб продовжувати виконувати свою місію у нових умовах, УБС вирішили трансформуватися з громадської організації у соціальний бізнес. Велику роль у цій зміні відіграла програма Impact Business Accelerator. Вона призначена для українських бізнесів, які прагнуть масштабуватися, створити соціальний вплив і підтримати післявоєнне відновлення України. Бізнес-акселератор дав команді можливість по-новому подивитися на свою діяльність і розробити стратегію для соціального впливу і розширення.


Найважливіший момент стався для УБС під час однієї з менторських сесій на так званому speed-dating. Це швидкі консультації від вузькопрофільних спеціалістів в межах акселератору, коли за 30-40 хвилин вирішується певний бізнес запит. Засновниця компанії, Євгенія Аратовська, запитала у менторки, як діяти в умовах економічної нестабільності і перейти в інший, більшою мірою підприємницький формат. Відповідь експертки була несподівано простою — перезапуск (relaunch).

«Ми завжди знали, що робимо щось важливе, але раніше мало говорили про це з нашими послідовниками. Програма допомогла нам сформулювати та чітко заявити: тепер ми — соціальний бізнес, орієнтований на вплив», — ділиться Євгенія Аратовська, засновниця УБС.

Після чіткого формулювання себе як імпакт-бізнесу (англ. - бізнес, орієнтований на вплив) зʼявилися й перші результати: УБС привернуло увагу нових клієнтів і збільшило обороти на 30%. Євгенія пояснює, що фінансова самодостнітність бізнесу була важливою для команди ще й тому, аби мати змогу допомагати Збройним Силам України у цей складний час.


Інноваційні сортувальні станції

Одним із найсміливіших кроків, який зробила компанія УБС, є розробка капсульних сортувальних станцій на базі морських контейнерів. Вони компактні, легко інтегруються в житлові комплекси та дозволяють мешканцям зручно сортувати до 28 видів відходів паковання. Окрім скла і поліетиленових пакетів в капсулі можна здати на переробку практично все.

«Цей формат економить простір і робить сортування більш зручним і доступним для мешканців будинків. У просторі можна сортувати сміття, сплачувати за утилізацію і навіть приносити старі гаджети чи текстиль, — усе це на площі 15 квадратних метрів», — розповідає Євгенія.

Така модель дозволила масштабувати діяльність УБС навіть у тих місцях, де оренда великих приміщень була недоступною. Під час Impact Business Accelerator команда також прорахувала фінансову модель і продумала комунікаційну стратегію для перезапуску бізнесу. Адже недостатньо просто створити капсули — потрібно ще й знати, як зробити їх популярними серед клієнтів. 


Важливою складовою розвитку УБС є відповідальність перед партнерами та клієнтами. Євгенія підкреслює, що не хотіла поспішати з масштабуванням та запуском франшизи, доки не була впевнена в її прибутковості:

«Ми не могли дозволити, щоб наші партнери збанкрутували через недоопрацювання моделі. Тому ми тестували все на собі, виправляли помилки і тільки згодом, після тестового періоду, будемо готові запропонувати франшизу. Наше завдання — зробити наш сортувальний бізнес  привабливим для підприємців», — зазначає засновниця.


Погляд у майбутнє: франшиза і міжнародна арена

Завдяки грантовій підтримці на суму 20 000 євро від Ukrainian Social Venture Fund, яку УБС отримала як компанія-переможниця в межах Impact Business Accelerator, команда зможе встановити ще одну сортувальну капсулу на території великого житлового комплексу. Там вона стане важливою частиною інфраструктури і привертатиме увагу нових користувачів. За словами Євгенії, це не просто бізнес-модель, а спосіб перетворити сортування відходів на сучасну і модну звичку,  доступну кожному.


У найближчих планах УБС не лише масштабування в Україні, але й вихід на міжнародний ринок. Компанія готується презентувати свою модель франшизи на виставках у Польщі та Франції:

«Наша мета — не тільки запустити франшизу, але й описати її так, щоб будь-який підприємець міг легко впровадити її у своєму місті. Ми дуже хочемо, щоб наша новітня  інфраструктура сортування виграла конкуренцію за споживача  у брудних і неефективних баків для сортування», — додає Євгенія.

Трансформація "Україна без сміття" у повноцінний імпакт-бізнес — це приклад того, як соціальні підприємства можуть бути фінансово стійкими, зберігаючи свої цінності. Завдяки програмі Impact Business Accelerator компанія не лише знайшла нові можливості для розвитку, але й надихнула інших підприємців на впровадження екологічних рішень у своїй діяльності. Саме такі бізнеси дають надію на сталий розвиток України:

«Ми створюємо інфраструктуру майбутнього. Це не суто про бізнес, а про формування нової культури поводження з відходами, де кожен із нас знає: його вибір і дія має значення», — підкреслює Євгенія Аратовська.

Нагадаємо, що зараз триває другий сезон Impact Business Accelerator ініційований та реалізований громадською організацією Impact Force в партнерстві з SILab Ukraine. Програма проводиться за підтримки Міністерство цифрової трансформації України, Офіс з розвитку підприємництва та експорту і Дія.Бізнес, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, NewDoor - International Social Entrepreneurship Accelerator. За результатами акселератора найперспективніші компанії отримають програму фінансової підтримки від Ukrainian Social Venture Fund та Tokarev Foundation.

Comentários


bottom of page