Як не згоріти на шляху до успіху: досвід двох реабілітаційних центрів
- annagulevska
- 5 днів тому
- Читати 3 хв
Оновлено: 3 дні тому
Нещодавно учасники інкубаційної програми для реабілітаційних центрів мали унікальну можливість почути історії успіху від засновників центрів «Самотужка» та «Medicasano» — випускників наших попередніх програм, які сьогодні власним прикладом надихають на зміни у сфері реабілітації в Україні. Це була відверта розмова про шлях від ідеї до реального впливу, із викликами, помилками та проривами. Ділимося історіями з вами!
«Самотужка»: з маленького кабінету до мережі центрів
Шлях «Самотужки» почався у 2016 році з невеликого кабінету, куди подружжя Андрій та Тетяна Івчатови вклали все — включно з коштами від продажу власного будинку. Зараз це вже мережа з п’яти центрів: чотири в Києві та один у Львові. У команді — 26 спеціалістів, які працюють з дітьми з аутизмом та порушеннями опорно-рухового апарату.

Спочатку центр був орієнтований на дітей з ДЦП. Але згодом стало очевидно, що розроблена Тетяною методика — з постійною зміною реабілітологів є надзвичайно ефективною для дітей з аутизмом. Адже моделюється реальне життя: різні спеціалісти, різні стилі комунікації, що допомагає дітям адаптуватися до життєвих змін. Таким чином, компанія не тільки знайшла нову нішу, але й суттєво розширила свою спеціалізацію, спираючись на практичний досвід і відгуки клієнтів. Саме еволюція у фітнес-формат з фокусом на лікувальну фізкультуру стала рушієм їхнього успіху:
«Зараз ми є реабілітаційним центром, який проводить найбільшу кількість занять лікувальної фізкультури в Україні. У жодному іншому центрі стільки занять по нейрокорекції не надають, ми проводимо їх більше 5 000 на місяць».
Однією із стратегічних особливостей центру є ставка на молодих спеціалістів. Центр бере студентів старших курсів інститутів фізкультури і сам навчає їх. За кілька років вони йдуть далі розвиватися окремо, але «Самотужка» не переймається за плинність кадрів. Вони постійно готують нових фахівців. Саме це дозволяє тримати демократичні ціни на послуги для батьків.
Проте шлях компанії не був безхмарним. Свій найважливіший урок засновники «Самотужки» отримали саме тоді, коли здавалося, що все йде як по маслу. Після двох успішних локацій у команди з’явилося відчуття впевненості: час масштабуватись. Вони вирішили відкрити великий двоповерховий центр у Києві — просторий, з новим обладнанням, готовий приймати більше клієнтів.
У ремонт вклали $25 000, ще $15 000 — у техніку. Але не прорахували найважливішого — щомісячні витрати на утримання виявилися набагато більшими, ніж очікували. Через місяць після відкриття центр довелося закрити. Фінансові втрати склали понад $30 000. Цей досвід навчив не поспішати з розширенням, ретельно рахувати всі поточні витрати й критично оцінювати, чи справді бізнес готовий до разючих змін.
MEDICASANO: масштабування соціального впливу попри війну

У 2020 році подружжя Дмитра та Антоніни Моторних заснували клініку MEDICASANO в Миколаєві. Скромне початкове приміщення розміром 140 м² з базовим обладнанням за деякий час перетворилося на сучасний медичний центр площею 400 м².
Спочатку клініка входила до всеукраїнської мережі під іншим брендом, що дало значний досвід та поштовх до розвитку. Але з часом стало зрозуміло: спільна рамка почала обмежувати їхню здатність рухатися в бажаному темпі та у повній мірі задовольняти потребу пацієнтів у ширшому спектрі послуг, не обмежуючись лише фізичною реабілітацією. Відтак, у 2023 році було прийнято рішення про вихід з мережі: клініка запатентувала свої бренди, здійснила повний ребрендинг, зафіксувала авторські методики й отримала повний контроль над своїм розвитком.
Сьогодні MEDICASANO пропонує повний цикл реабілітаційних та терапевтичних послуг, а також судинної хірургії. Клініка застосовує комплексний підхід до різних категорій пацієнтів: дітей, літніх людей, ветеранів, військових, осіб з інвалідністю і тих, хто повернувся з полону. Особливою гордістю центру є унікальне обладнання для посттравматичної і нейрореабілітації. Воно придбано в межах участі у проєкті “Партнерство задля впливу” який реалізується за фінансової підтримки програми DG NEAR ЄС та в партнерстві з Impact Europe, а також за підтримки The Possible, ГО «Сілаб Юкрейн» та БО «Український соціальний венчурний фонд».
«Ці програми — надзвичайно важливий напрямок реабілітації пацієнтів після інсульту та інфаркту, з травмами і пораненнями хребта, верхніх і нижніх кінцівок, дітей з ДЦП та особливо тих, хто втратив кінцівки внаслідок війни».

І хоч повномасштабна війна стала серйозним випробуванням для Medicasano засновникам вдалося швидко відновити роботу наприкінці березня 2022 року, сформувавши нову потужну команду з 31 фахівців: лікарів, реабілітологів, масажистів та медсестер. Зараз клініка активно розвиває соціальний проєкт «Сила справжніх», у межах якої надає послуги вразливим категоріям безоплатно, а також готується до подальшого масштабування.
Обидві історії — про сміливість діяти попри невизначеність. Ці приклади показують: сталий розвиток — це не тільки про зростання, а про гнучкість, ризики і чесність із собою.
Дякуємо нашим спікерам за натхненні історії, якими вони поділилися з учасниками інкубаційної програми. Переконані, що ця зустріч стане поштовхом до нових рішень і дій з боку наших команд 💪
Інкубаційна програма для центрів психологічної, фізичної та соціальної реабілітації реалізується SILab Ukraine спільно з VPLYV та стала можливою завдяки фінансовому сприянню Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у партнерстві з Terre des hommes - Україна, ChildFund Deutschland, Українським соціальним венчурним фондом та за підтримки The Possible Alliance.
Comments