З Краматорська до Києва: переосмислення бізнесу на програмі «Запусти власну справу»
- annagulevska
- 11 годин тому
- Читати 3 хв

Катерина Білоус — підприємиця з Краматорська, яка понад десять років розвивала мережу магазинів домашнього одягу. На початку повномасштабної війни у неї було два магазини, стабільна і налагоджена клієнтська база. Але 2022 рік усе змінив.
Після обстрілу росіянами вокзалу в Краматорську Катерина з родиною змушена була виїхати. Спочатку вона закрила магазин, сподіваючись, що повернеться за кілька тижнів. Утім, стало зрозуміло, що війна затягується, тому ухвалила рішення перевезти товар і спробувати наново — цього разу у Києві. Однак столиця зустріла її не надто привітно. Оренда приміщень виявилася майже недосяжною. «Для приватних підприємців без потужного бренду місця у торговельних центрах просто не було», — ділиться Катерина. Від партнерів, з якими працювала роками, почула, що в Києві магазинів уже вистачає, мовляв, дарма ти це затіяла.
Віднайдення нових сенсів
Попри вигорання й невизначеність Катерина знайшла сили продовжити свій підприємницький шлях. Так у вересні 2023 року вона приєдналася до тренінгової програми «Запусти власну справу» від SILab Ukraine:
«Для мене це було не бізнес-навчання, а переосмислення всього. Я зрозуміла, що мій головний ресурс — це не склад, не вивіска, не приміщення. Це мої знання: про клієнта, про продукт, про те, як працює мій бізнес. І головне — це все можна застосовувати в будь-якому місті», — розповідає вона.
Саме під час програми Катерина вперше почула про соціальне підприємництво. І з подивом зрозуміла, що її діяльність уже частково відповідає цій моделі:
«У мене працюють жінки з числа внутрішньо-переміщених осіб, я сама ВПО. І я зрозуміла, що хочу розвивати не просто бізнес, а бренд, який має соціальну місію».
Уже в жовтні 2023 року вона уклала договір оренди з універмагом «Україна» і відкрила там відділ бренду «Katrin» — магазину нижньої білизни та домашнього одягу. «І ось ми вже більше року активно працюємо. Приходьте!» — запрошує вона.
Від викликів до планів на майбутнє
Успішна релокація й перезапуск бізнесу вже позаду, однак засновниця стикається з новими викликами. Один з них — відсутність онлайн-продажів. У Краматорську вона працювала з клієнтами напряму: через телефон й месенджери. «У мене настільки була напрацьована система, що я навіть не думала, що мені потрібен сайт чи соцмережі. А виявилось — потрібні були ще вчора», — зізнається вона.
Зараз підприємиця активно працює над розвитком онлайн-напряму: «Я хочу, щоб це було якісно, професійно. Бо або робити добре, або не робити взагалі». Також у планах Катерини на майбутнє — створення своєї лінійки домашнього одягу й власне виробництво.
Підприємиця підкреслює наскільки важливо знайти спільноту, яка буде підтримувати тебе. Саме таким місцем стала програма «Запусти власну справу» від SILab Ukraine, де експерти та ментори готові допомогти не лише під час навчання, а й поза його межами. За словами Катерини, програма допомогла знайти їй точку опори у момент сумнівів: «Це була така психологічна сходинка, яку мені треба було пройти. І я вдячна, що вона з’явилася дуже вчасно», — підсумовує вона. Катерина переконана: навіть найменший крок, зроблений зі щирою вірою у власну справу, породжує великі зміни:
«Якщо у вас є ідея, яка не дає спокою — це вже сигнал, що вона варта реалізації. Просто дозвольте собі почати. Страх — це природня реакція, та вона не має зупиняти. Звісно, у будь-якому бізнесі є ризики. Але на програмі вам дають розуміння фінансової моделі, завдяки чому можна прорахувати ризики й планувати дієві кроки далі».
І поки бренд «Katrin» розвивається у новому місті, ця історія вже стала прикладом для інших. Вона нагадує: навіть коли все змінюється, головне лишається з тобою — твої знання, твоя віра і здатність діяти попри страх. Іноді, щоб зробити стрибок вперед, достатньо просто повірити в свої сили.
Тренінгова програма “Запусти власну справу” реалізується SILab Ukraine та стала можливою за фінансового сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччини й у партнерстві з Terre des hommes - Україна та ChildFund Deutschland.
Comentarios